Výběr a koupě
Výběr
Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnut, zda je pro vás pískomil to pravé domácí zvíře. Pokud chcete inteligentního a mazlivého tvora, pořiďte si raději potkana, jestli jste aktivní hlavně večer a v noci či chcete pomalejší a ve dne neaktivní zvíře, pořiďte si křečka. Když si jednou pískomila pořídíte, nemůžete ho hned vyměnit jako porouchané video. Berete na sebe odpovědnost na další 3-5 let.
1. Jste ochotní se mu věnovat aspoň půl hodiny denně, týdně je pouštět běhata a měsíčně čistit klec?
2. Nemá někdo v rodině alergii na hlodavce?
3. Nenastatnou problémy s dalším i mazlíčky?
4. Co s ním uděláte o dovolené?
5. Mám dost prostředků k nákupu příbytku, krmení, podestýlky a veterináře?
6. Máte vhodné místo na prostorný pískomilí domov?
7. Neočekáváte od pískomila moc? Není to žádný mazlíček jako pes či kočka.
Pokud si na všechny otázky odpovíte, čtěte dál.
Koupě
Před nákupem
Dříve než půjdete pískomila koupit, měli byste mít doma zařízenou klec a měli byste být rozhodnuti, jaké chcete pohlaví a kolik pískomilů. Pokud se zajímáte i o jiné druhy pískomilů, tak se podívejte na pískomila bledého a pískomila saharského.
Samečka nebo samičku?
Samičky: Samičky mají v domácím chovu několik výhod. Pokud byte měli třeba 2 samičky a jedna uhynula, bude větší pravděpodobnost, že si ta zbylá navykne ne novou partnerku. Vydávají menší zápach a kdybyste chtěli jednou poznat, jak pískomilové vychovávají mláďata, stačí si někde vypůjčit samečka, připustit ho a potom oddělit.
Samečci: Pokud nechcete odchovávat mladé, je celkem jedno, zda chováte samičky nebo samečky. Pískomilové mají jemný pach, takže i samečkové jsou cítit až po dlouhé prodlevě mezi čistěním. Podle mých zkušeností se snesou bratři stejně dobře jako sestry.
Páreček: Pokud se rozhodnete pro zakoupení samečka a samičky, měli byste vědět, že pískomilové pohlavně dospívají přibližně v 70 dnech, samička je plodná až asi do 1,5 až 2,5 let, přičemž má průměrně 5 mláďat v jednom vrhu a mladé má jednou za dva měsíce. Takže si rozmyslete,zda budete mít pro mladé odběratele a zda máte dost místa.
Kolik pískomilů?
Jeden pískomil je opravdu riskantní. Můžete v něm získat oddaného miláčka, který vám bude spát na klíně, ale také plaché, vyděšené zvíře, které se vás bude bát a při braní do ruky vás pokouše. Proto vám radím, abyste si pořídili dva nebo i více pískomilů. Pohled na pískomily, kteří si spolu hrají, spí spolu, perou se o pamlsek nebo se přetlačují u napáječky je opravdu nádherný a vy to samotáři prostě vynahradit nemůžete. A pokud někam jedete a necháváte samotné zvíře doma, můžete ho i dvoudenní samotou těžce vystresovat.
Dva nebo více pískomilů je rozhodně lepší varianta. Pískomilové se vzájemně zabaví, pečují si o srst v místech, kam si nedosáhnou a spí spolu v hnízdě. Nejlépe se snesou pískomilové z jednoho vrhu, ale když dáte dva pískomily dohromady dříve, než jim bude 8 týdnů, mohou také vytvořit fungující skupinku.
Ještě jedna rada před nákupem: Pokud se rozhodnete,že např. chcete dvě samičky pískomilů, každou jiné barvy, ale v obchodě mají jen samečky a všichni jsou černí, raději počkejte a do obchodu si pro pískomilky dojděte třeba za tři dny. Je to těžké, ale je lepší si trochu počkat, než potom litovat unáhleného nákupu.
Nákup
Nejprve je dobré vybrat si nějaké slušné chovatelské potřeby ( seznam našich oblíbených chovatelských potřeb ), sehnat chovatele nebo si podat inzerát. Pokud nemá mladé pískomil vašeho kamaráda či příbuzného, je jednodušší koupit si pískomily v chovatelských potřebách. Jinak si přiděláváte starosti typu, kde že to ten chovatel bydlí a vyvarujete se trapné situace, kdy se vám pískomilové od chovatele nezamlouvají, ale je vám trapné říci „ Pardon, já si to rozmyslel.“ Na druhou staranu zde poznáte podmínky chovu, uvidíte rodiče a máte na výběr více času a pohodlí. Mláďátka také nemusí projít přes stresující „přestupnou stanici zverimex“.
Nejlepší je jít na nákup pískomilů s někým druhým z rodiny, aby vám v případě nerozhodnosti poradil, co dělat. Na den „D“ si vynahraďte dost času, protože budete klidnější vyhnete se situaci, kdy stojíte před zverimexem s krabičkou se živým nákladem a uvědomujete si, že to domů už nestihnete, ale na generálku se školním orchestrem musíte přijít v čas.
S sebou si vezměte přepravku z plexiskla nebo klícku s vrstvou podestýlky. Pokud ji nemáte, můžete si ji koupit až na místě, bude se vám hodit i později při čištění klece a cestě na dovolenou.
Nejdříve pískomily chvíli pozorujte. Pokud budou zrovna spát, můžete rovnou otestovat jednu vlastnost zdravého pískomila: otevřete víko terária a několikrát zapískejte. Pískomilové by měli pomalu lézt z úkrytu, ale za chvíli by měli být čilí. Nejsou-li, není to žádná katastrofa, asi se jim zdravě nechce z postele. Pokud nějaký pískomil apaticky leží v koutě a po otočení na záda se nepokouší obrátit zpět, je 100% nemocný a jeho koupí byste si moc nepomohli.
Další znaky onemocnění: • znečištění okolí řiti a ocasu
• zalepené nebo neúplně otevřené oči
• zacuchaná srst
• pokřivené končetiny
• snížená pohyblivost
Teď zkuste dát do terária ruku. Jestli se nějaká zvířata vyděšeně choulí v koutě nebo naopak agresivně napadají vaší ruku, nejspíš z nich nebudou dobří společníci. Ideální je když zvíře zvědavě okukuje ruku nebo ji jemně okusuje. Z tohoto zvířete byste mohli mít skvělého miláčka. Ale pozor: I sebeochočitelnější zvíře se může proměnit v kousajícího agresiva , pokud se k němu chováte jako ke kusu hadru.
Pokud jste si už zvířata vybrali, řekněte prodavači, ať vám ověří jejich pohlaví a poté vloží do přepravky. Při cestě domů mějte přepravku v suchu a chladnu, jděte také rovnou domů, abyste zvíře moc nestresovali.
zdroj: http://www.ipiskomil.estranky.cz/clanky/vyber-a-koupe.html