Výběh a zaměstnání
Výběh a zaměstnání
Když chováte dva pískomily, zabaví se vzájemnými hrami a tahanicemi. Přesto pro ně není zábavné žít celý život v kleci a ocení občasný výběh po místnosti či šplhání po vás.
Výběh po místnosti: Na první výběh vypusťte pískomila minimálně týden po koupi, nejlépe když už si na vás zvykl a při odchytu se nevyleká. Při běhání se také pískomilové někdy osmělí k šplhání po vás, tak si zkuste lehnou a uvidíte. Leia, když byla ještě neochočená, mi pořád vylézala na záda a na nohy, někdy až na vlasy, pak skočila na zem a celé to provedla znovu. Další zábavou při výběhu jsou pro pískomily moje domácí přezůvky, hlavně s gumovou podrážkou, které rádi okusují. Výběh by měl být pískomilům umožňován aspoň jednou týdně, nejlépe však každý den. Zvíře se při něm může podle libosti běhat, šmejdit a ochutnávat, nemělo by mu však hrozit žádné nebezpečí ( viz. Pískomil v domácnosti ). Z jeho dosahu odstraňte květiny, ostatní domácí miláčky, elektrické kabely a věci a věci, na kterých vám záleží. Kabely opravdu chraňte, sama jsem to nedělala a pak naší vile záhadně dva týdny šla podivně televize, protože pískáček za skříní přehryzal šňůru od antény ( přišel na to až opravář televizí ). Jednou zase vtáhl do klece nabýječku na mobil a krásně ji překousl. Pozor dávejte i na okna, dveře a různé vázy a krabice, které pískomila magicky přitahují k spadnutí.
Před výběhem prostě postavte klec na zem, otevřete dvířka a počkejte až pískomil vyleze. Ve vašem zájmu ucpěte špatně dostupné otvory, ušetříte tak mnoho nervů při chytání.
Jak dostat pískomila zpět do klece? Buď počkejte až pískomilové budou v kleci nebo je do tam nadežeňte. To ale bývá velmi složité, když pískomil nalezne lepší úkryt ( třeba pod kamny ). V takovém případě počkejte, až se pískomil vydá na další výpravu a odřízněte mu cestu zpět. Pokud pískomila chytáte ručmo, dejte pozor, protože pískomilové dobře skáčou a koušou.
Zaměstnání: Pískomilové se zaměstnávají navzájem, ocení však změnu. Zábavou pro ně může být koupel v písku, kterou byste jim stejně měli pravidelně poskytovat ( viz. hygiena ) nebo šplhání po vás. Ti náročnější mohou vybudovat pískomilí hřiště z krabic, rourek a dlaždiček nebo výběh na zahradě či na terase, který si pískomilové užívají z plna hrdla. Mohou lovit hmyz, pojídat trávu nebo hrabat ( dejte však pozor, aby se nepodhrabali ven z výběhu ). Dobrým řešením je velká a nápaditě zařízená klec, kde mají pískomilové pořád co dělat. Pískomilové také rádi hryžou a tak je můžete zabavit něčím na hryzání. Hodně zábavy si pískomil užije s toaletními ruličkami, zvláště když je na ní ještě několik vrstev toaletního papíru. Je zábavné pozorovat, jak pískomil táhne papír do hnízda a pak zase omylem trubku odsune a s ním i papír.
Hraní s pískomily byste měli denně věnovat minimálně půl hodiny, o víkendu ještě více, zase to ale nepřehánějte, přece jenom pískomil potřebuje nějaký čas pro sebe.