Jdi na obsah Jdi na menu
 


pískomil v domácnosti

Pískomil není přizpůsoben k životu v bytě. Nedokáže poznat, co je pro něj nebezpečné a co naopak vhodné ke hraní, jedinou pro něj důvěrně a známou věcí je jeho ubikace, která by měla být bezpečná ( viz.klece a příslušenství ). Díky zvědavosti se pískomil v bytě často dostává do nebezpečných situací. Že to vždy nemusí skončit dobře ukazuje můj pískomil Harry, který se na balkóně prostrčil nedovřenými dvířky klece a poté provedl svůj poslední velký skok dolů z balkónu přímo do tlamy kočky. Sice to přežil, ale nakonec nám přece na následky zranění uhynul. Další věcí, se kterou se musí doma pískomil vypořádat, je dovolená, proto jí zde věnujeme také trochu místa.

 

Pískomilové a rostliny

Zde platí „co tě nezabije, to tě posílí.“ Zkrátka rostlina, která není jedovatá ( vánoční hvězda ), nechutná ( viz. krmení ) nebo nebezpečná ( kaktus ) , může pískomilovi sloužit jako hračka či krmení. Otázka zní, zda jste ochotní obětovat vaší oblíbenou rostlinku pískomilím zubům. Pokud ne, musíte vaše zelené miláčky zabezpečit, v případě jedovatých miláčků zabezpečit pískomila. Zkrátka, pokud možno každou rostlinu odstraňte z dosahu pískomilů.

Základní seznam nejoblíbenějších pokojových rostlin: 
  •  Amarilis, hvězdník, zornice
  •  Azalka, pěnišník
  •  Brambořík perský
  •  Břečťan popínavý
  •  Difenbachie, mramornatka
  •  Kala, kornoutice 
  •  Kroton pestrý, podivec pestrý
  •  Monstera
  •  Oleandr obecný
  •  Pelargónie, mušká
  •  Primulka, petrklíč, prvosenka
  •  Pryšec překrásný, poinsettie, vánoční hvězda
  •  Pryšec trnová koruna
  •  Řemenatka oranžová, klívie
  •  Tenura páskatá, sansevieria, tchýnin jazyk
  •  Urginea přímořská, mořská cibule
  •  Jmelí bílé
  •  Narcisy a tulipány

Vánoční hvězdaBřečťan

 

Pískomilové a ostatní domácí mazlíčci

Pískomil a pes: Naučit psa aby na pískomila neútočil je velmi těžké. Velmi záleží na temperamentu psa a jeho vychování. Pokud pes na klec pořád útočí, musíte mu dát jasný příkaz, aby toho nechal. Když si klece nebude všímat, dejte mu odměnu. Dejte pozor, aby pes nebyl hodný když vás vidí a po vašem odchodu nezačal na klec dorážet.

Pískomil a kočka: Já osobně mám doma kočku a je to opravdu starost. Kočka je malá a mrštná, takže se dostane ke kleci ať je kde je. Navíc se nedá vycvičit a jedinou možností je kočku do místnosti s klecí nepouštět nebo klec zabezpečit ( třeba pomocí přepravek ). Pokud se kočka u klece chová lhostejně, nenechte se ukolébat, instinkty kočky se mohou kdykoliv probudit.

Pískomil a králík: Pískomil se s králíkem bez problémů snese, pokud jeden z nich není mimořádně agresivní. Někdy se i tvrdí že spolu mohou žít v jedné kleci, ale nevím k čemu by to bylo a navíc je těžké sehnat ubykaci, která by vyhovovala oběma druhům.

Pískomil a ostatní hlodavci: Potkan- může pískomila i zabít. Křeček- může pískomila vážně poranit. Myška- tu může naopak poranit pískomil. Morče- je pro pískomila nebezpečné jako potkan.

Otevři mi vrátka!

Pískomil a plazi: Malí plazi by mohli pískomila vyprovokovat k agresivitě a být těžce pokousáni a velcí plazi by ho mohli sežrat.

Pískomil a malí ptáčci: Tady by neměl být problém, tato zvířata se navzájem neobtěžují, pískomil se pouze může polekat letícího ptáka.

Pískomil a velcí papoušci: Velcí ptáci mohou pískomila vážně poranit, raději je nenechte pohybovat v jedné místnosti.

 

 

Zde je vidět,že na nutrálním
  ůzemí se snese králík s pískomilem

Pískomilové, příbuzní a přátelé

Možná si řeknete, že od vašich bližních pískomilům žádné nebezpečí nehrozí, ale pokud má vaše teta chorobný strach z hlodavců a nalezne pískomila, jak jí běhá po kuchyni, může ho klidně přetáhnout koštětem. Buďte proto opatrní i na jiné lidi, kteří pískomily nemusí mít v lásce. Také vám nedoporučuji, abyste pískomily tahali ukázat do školy, protože je vaši rozjaření spolužáci mohou upustit či zmáčknout a honit vyděšené zvíře po škole není žádná slast.

 

Pískomilové a domácnost

Také sama domácnost skrývá mnoho nebezpečí. Pískomil může někam spadnout či se o něco poranit. Velký pozor dávejte na otevřená okna a dveře, na kabely a ostatní spotřebiče, nenechte v blízkosti pískomila ležet ostré a křehké předměty, a chraňte ho před nepříznivými vlivy, jako kouření, hlasitá, hudba, průvan a jiní domácí mazlíčkové ( pozor dávejte hlavně na zvířata vašich návštěv ).

 

Co s pískomily o dovolené?

Pro pískomily znamená dovolená v prvé řadě stres a změnu prostředí. Neprožívají ji jako velká domácí zvířata, ale měli byste se k nim chovat ohleduplně.

Bereme pískomila s sebou: Pokud berete pískomila s sebou na chatu, kam dojedete za 3, maximálně 4 hodiny, není to velký problém, ovšem za předpokladu, že v zimě je tam teplo a v létě klidný chladný kout. Pokud jedete do zahraničí, nechte pískomila doma.

1. Je složité získat veterinární doklady k překročení hranic.

2. Pískomil je po cestě stresován kodrcáním auta a je vyčerpaný z cesty.

3. Pískomil by mohl onemocnět z náhlé změny klimatických podmínek. Navíc ve většině hotelů nejsou ze zvířat nadšeni.

Venku

Při cestě mějte pískomila v přepravce s vysokou vrstvou podestýlky a hrstí krmení. Přepravku mějte ve stínu a v přijatelné teplotě. Další možností je nechat pískomila v kleci, to ovšem skýtá několik úskalí- za jízdy může vypadávat podestýlka, hroutit se domečky a padat misky. U klece navíc různé doplňky mohou narážet do mříží a způsobovat rachot.

Až dojedete na místo, klec vybalte jako první a dejte do klidného koutu, kde nebude pískomil rušen a nebude rušit. Nechte ho aspoň jeden den v klidu a ven ho nevypouštějte asi jeden týden ( podle záludnosti pokoje )

Pískomil zůstává doma: Pokud jedete jen na 2, 3 a maximálně 4 dny, můžete pískomila nechat samotného se zásobou krmení a vody. Na více dní musíte pískomila přestěhovat k příteli nebo příbuznému a napsat mu seznam věcí, co je třeba dělat. Je vhodné před odjezdem vyčistit klec a zbytečně nezatěžovat opatrovníka další starostí. Tato možnost je výhodná, zvláště když jedete na delší dobu a opatrovník bydlí daleko. Pokud bydlí blízko, bude stačit, když bude ke kleci alespoň jednou za dva dny docházet.

Také některé obchody se zvířaty vám malé hlodavce pohlídají, často za peníze. Toto bych však použila spíš jako nouzové řešení, pískomil zde nemá klid a může chytit nějakou nemoc. 

 

zdroj: http://www.ipiskomil.estranky.cz/clanky/piskomil-v-domacnosti.html

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 19259
Měsíc: 263
Den: 9