ubytování
Pískomila lze chovat buď v akváriu, plastovém boxu pro hlodavce a nebo v kleci. Každá z možností má své výhody a nevýhody. Vždy bychom ovšem měli dbát na to, aby měl pískomil dostatek prostoru. Pro dva pískomily by mělo stačit akvárium nebo box o velikosti 60x40. Výška už záleží na nás. V případě klece stačí menší půdorys, ale měla by mít více pater
Výhody akvária a boxu jsou, že všude dokola nenacházíme piliny a jinou podestýlku. Pískomilové totiž velmi rádi hrabou a zkouší norovat. Nesmíme ovšem zapomenout na to, že akvárium by mělo být přikryté pletivem (v žádném případě nezakrývat skleněným nebo jiným neprodyšným materiálem), protože pískomilové dokáží velmi vysoko vyskočit a snadno uniknou. Nevýhodou akvária je vyšší pořizovací cena a větší váha. V létě je zde i horší cirkulace vzduchu a také vyšší teplota.
U klece není možnost dávat hlubokou podestýlku a také je všude kolem spoustu nepořádku. Lépe se však umístí napáječky a pískomilové mají možnost lození po kleci. Ovšem v noci jsou velmi vynalézaví a hlodání mříží není zrovna nejpříjemnější zvuk.
___________________________________
Základem je podestýlka. Za podestýlku se dá použít různý materiál ať už piliny, hobliny, popřípadě nějaké speciálně určené podestýlky a nebo od každého trochu. Někdy se dá zužitkovat i skartovaný papír (ovšem neměl by být nějak přepsaný, plný barvy či voskovaný). Pískomilové si sami vytvoří směs, kde nebude pomalu poznat, co bylo původní. Dále je dobré jim dát nějaký hnízdní materiál ať už ve formě speciálně určené hnízdní vaty pro hlodavce a nebo postačí i obyčejný papírový kapesník či toaletní papír. Domeček pro pískomily nemusí být nezbytnou součástí, ale každá hračka pro hlodavce je pro ně přínosem a příjemnou zábavou. Dále potřebují napáječku, dle klece či akvária buď s přísavku nebo závěsnou. Počítejte ovšem s tím, že jsou velmi vynalézaví a dokáží šikovně napáječku shodit a odhlodat přísavku. Důležitou součástí je miska na písek. Miska může být od nerezové přes hliněnou po plastovou. Samozřejmě, že plastová nemusí dost dlouho vydržet.. Měla by být tak velká, aby se mohl pískomil celý pěkně vykoupat a otočit se v ní. Písek nebereme ze zahrádky, ale kupuje se speciální koupací písek pro činčily. Každý písek má však jinou konzistenci a kvalitu. Je dobré dávat trochu písku a denně jej měnit. Pískomilové se jej nejen naučí používat jako koupel, ale po koupeli poslouží jako záchodek. Dobré je pořídit i misku na krmivo, není sice důležitá, protože pískomilové si radši jídlo zahrabávají a pak vyhrabávají. Ale při pravidelném sypání si zvyknou na tohle místo chodit a čekat nový příděl krmiva.